Gáspár Keresztes
Urodził się w Budapeszcie; ukończył filologię polską oraz filologię węgierską na Uniwersytecie im. Pétera Pázmánya. Od 2011 roku mieszka w Warszawie. Od wielu zajmuje się zawodowo relacjami polsko-węgierskimi. Przez sześć lat był specjalistą ds. PR i promocji w Ambasadzie RP w Budapeszcie. Od 2011 do 2019 roku pełnił funkcję zastępcy dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, a od 2019 do 2024 roku pracował w Instytucie Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka.
Od początku lat ’00 aktywnie angażuje się we wzmacnianie wymiany kulturalnej między Polską a Węgrami. Jako współtwórca i inicjator wielu projektów bilateralnych i wyszehradzkich – m.in. wykładów, wystaw, konferencji, wydarzeń kulturalnych oraz naukowych i edukacyjnych – przyczynił się do sukcesu wielu małych i dużych przedsięwzięć na Węgrzech oraz w Polsce. Był współtwórcą i realizatorem koncepcji Roku Kultury Węgierskiej 2016/2017 w Polsce oraz w 2023 r. głównym organizatorem I Letniej Akademii Wyszehradzkiej w Budapeszcie.
Jest autorem kilkuset artykułów wydanych w mediach tradycyjnych i cyfrowych. Pracował jako dziennikarz w wielu czasopismach, a później jako zastępca redaktora naczelnego portalu ogólnokrajowego dziennika. Jako zewnętrzny redaktor Telewizji Węgierskiej otrzymał za swoją pracę nagrodę Kamera Hungária.
Od ćwierć wieku pracuje również jako tłumacz literacki. Opublikował kilkanaście tomów przekładów oraz współpracował przy wielu tłumaczeniach prozy, poezji i esejów, scenariuszy i sztuk teatralnych na język węgierski, zredagował kilka antologii i numerów tematycznych. Tłumaczył utwory takich polskich klasyków jak Stanisław Lem, Zbigniew Herbert czy Tadeusz Różewicz, a spośród żyjących autorów m.in. książki Doroty Masłowskiej, Jacka Dehnela, Radka Raka, Michała Witkowskiego lub Krzysztofa Vargi. W 2014 roku został nagrodzony Medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej.