„Szeptane ucieczki z kapitalizmu: dobra wspólne jako schroniska” – wykład Łukasza Molla
5 października 2024 (sobota)
godzina: 12:00
Czytelnia im. Ludwika Flaszena, Instytut im. Jerzego Grotowskiego | Rynek-Ratusz 27
wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona
Prowadzenie
W ramach wykładu spróbujemy podążyć śladami trzech grup, które rozwinęły ucieczkowe i azylanckie dobra wspólne: zbiegłym z plantacji maroonom; pospólstwu reprodukującemu rdzenne ontologie relacyjne; współczesnym migrantom performującym subwersywne kartografie mobilności.
Dobra wspólne to coś więcej niż zbiorowe formy korzystania z zasobów, kolektywne modele podejmowania decyzji, czy wspólnotowe tryby własności. W warunkach systemowego grodzenia dóbr wspólnych, które jest nieodłączne dla funkcjonowania kapitalizmu, w wielu przypadkach przetrwanie dóbr wspólnych możliwe jest tylko w warunkach zmowy i wtajemniczenia. Dlatego o dobrach wspólnych opowiada się, inicjuje się do nich i przekazuje się je z pokolenia na pokolenie komunikatami, które okazują się trudno uchwytne dla świata zewnętrznego: szeptem, plotką, argotem.
Niekiedy tylko dzięki zmyślnemu szyfrowaniu można uchronić przed zagarnięciem zewnętrzy dla kapitału: żyznych nieogrodzonych wciąż pastwisk, linii ucieczki z pracy przymusowej i instytucji azylu dla wywłaszczonych. Z jednej strony, ciągłość dóbr wspólnych zależy od transmisji pamięci, praktyk i zwyczajów, które oferują alternatywę dla akumulacji kapitału, własności prywatnej i zaborczego indywidualizmu. Z drugiej jednak transmisja ta musi uchronić się przed zdemaskowaniem i przechwyceniem przez siły forsujące grodzenia. Jak tego dokonać?