Goście 14. MFO – 5.10.2019

Goście

Dorota Masłowska


Urodzona w roku 1983 w Wejherowie, autorka głośnej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, za którą otrzymała Paszport Polityki i nagrodzonego Nagrodą Nike „Pawia Królowej”. Autorka wystawianych na całym świecie dramatów „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest”. Felietonistka „Dwutygodnika”; pisane tam przez nią teksty ukazały się w 2017 w nominowanym do Nagrody Literackiej Gdynia zbiorze „Jak przejąć kontrolę nad światem nie wychodząc z domu”. W czerwcu nakładem WL ukazała się jej nowa głośna powieść-poemat „Inni ludzie”.

Pierre J. Mejlak


Urodził się na Malcie. Jego zbiór opowiadań Co pozwala powiedzieć noc (2011) został uhonorowany Europejską Nagrodą Literacką. Mejlak ma w swoim dorobku książki dla dzieci, adaptacje, powieści, dwa zbiory opowiadań. Jest laureatem wielu nagród, w tym pięciu edycji Maltańskiej Nagrody Literackiej, Eseistycznej Nagrody Wspólnoty Narodów oraz Morze Słów – Europejski Konkurs na Opowiadanie.
Jego pierwszy zbiór opowiadań dla dorosłych zatytułowany Czekam, aż spadniesz z deszczem został wydany w 2009 roku, zdobył uznanie czytelników i krytyków. Wiele z jego opowiadań zostało przełożonych na angielski, francuski, kataloński, portugalski, serbski, arabski, hiszpański czy włoski, były także czytane i prezentowane na licznych festiwalach w Europie i na Bliskim Wschodzie. Obsypana nagrodami powieść Południowy wiatr została zaadaptowana na trzynastoodcinkowy serial telewizyjny, wyświetlany przez maltańską NET TV. Dwukrotny laureat Maltańskiej Nagrody Dziennikarskiej Pierre J. Meljak pracował jako dziennikarz od 1999 do 2005 roku. Był korespondentem BBC, miał swoją kolumnę w dzienniku “In-Nazzjon”, pracował jako producent programów radiowych, między innymi 60 godzinnych dokumentów poświęconych legendom rocka. W Polsce w 2018 roku ukazał się zbiór Co pozwala powiedzieć noc w przekładzie Krzysztofa Szczurka (Wydawnictwo Książkowe Klimaty).

Rob Doyle


Urodził się w Dublinie. Pierwsza powieść autora „Here Are the Young Men” (2014) została ogłoszona książką roku przez „The Irish Times”, „Sunday Times”, „Sunday Business Post”, i „Independent”. Znalazła się również na liście 20 największych irlandzkich powieści od roku 1916 sporządzonej przez magazyn „Hot Press”. Powieść nominowano także do nagrody dla najlepszego debiutanta – Irish Book Awards Newcomer of the Year. Drugą książkę Doyle’a, zbiór opowiadań „This Is the Ritual”, opublikowało wydawnictwo Bloomsbury w 2016 roku – uznano ją za książkę roku w „New Statesman”, „Sunday Times” i „Irish Times”. Proza, eseje i artykuły krytyczne Doyle’a ukazywały się m.in. w „The Guardian”, „Observer”, „Vice”, „Dublin Review”, „Sunday Times”, „Best European Fiction 2016”. Doyle jest redaktorem antologii „The Other Irish Tradition” (Dalkey Archive), która ukaże się jesienią 2018 roku.

•••

Rob Doyle’s first novel, “Here Are the Young Men”, was chosen as a book of the year by “The Irish Times”, “Sunday Times”, “Sunday Business Post”, and “Independent”. It is one of Hot Press magazine’s ’20 Greatest Irish Novels since 1916′, and was shortlisted for the Irish Book Awards Newcomer of the Year. Doyle’s second book, “This Is the Ritual”, was published by Bloomsbury in 2016, and was a book of the year in the “New Statesman”, “Sunday Times” and “Irish Times”. His fiction, essays, and criticism have appeared in “The Guardian”, “Observer”, “Vice”, “Dublin Review”, “Sunday Times”, “Best European Fiction 2016” and elsewhere. Rob Doyle is editor of the Dalkey Archive’s anthology, “The Other Irish Tradition”, due for publication in autumn 2018.

Justyna Bargielska


Urodzona w roku 1977. Poetka, prozaiczka. Debiutowała w 2003 roku tomem poetyckim „Dating sessions”. Następnie opublikowała „China Shipping” (2005), a w 2009 roku „Dwa fiaty”, za który otrzymała Nagrodę Literacką Gdynia 2010. Laureatka III edycji konkursu poetyckiego im. Rainera Marii Rilkego (2001) i nagrody specjalnej w konkursie im. Jacka Bierezina (2002). W 2010 roku opublikowała swoją pierwszą książkę prozatorską „Obsoletki”, za którą została uhonorowana Nagrodą Literacką Gdynia 2011, nagrodą Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek dla najlepszej książki prozatorskiej lat 2010–2011, a ponadto znalazła się w finale Nagrody Literackiej Nike 2011 oraz wśród autorów nominowanych do Paszportu Polityki 2010. W 2012 roku ukazał się tom wierszy „Bach for my baby”, za który autorka otrzymała nominację do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz do nagród: Gryfia, Silesius i Nike (książka znalazła się w finale tej ostatniej). W 2013 roku wydała powieść „Małe lisy”, która przyniosła jej nominacje do Nagrody Nike i Warszawskiej Nagrody Literackiej. W 2014 roku ukazał się kolejny zbiór wierszy Bargielskiej – „Nudelman”, a w Teatrze Witkacego w Zakopanem miał premierę monodram „Clarissima” w wykonaniu Aleksandry Justy. W listopadzie 2015 Teatr Dramatyczny w Warszawie wystawił jej dramat „Moja pierwsza śmierć w Wenecji”. Rok 2016 to wydana wspólnie z ilustratorką Iwoną Chmielewską książka „Obie” (Wydawnictwo Wolno) i zbiór opowiadań dla starszych dzieci „Siedem pierwszych przygód Rozalii Grozy” (Biuro Literackie, ilustrowała Patrycja Ochman). Tłumaczona na angielski, rosyjski, niemiecki, francuski, słoweński, niderlandzki, czeski, ukraiński. Mieszka w Warszawie.

Aleksandra Zielińska


Pisarka, autorka dwóch powieści oraz zbioru opowiadań, nominowana do Nagrody Conrada za powieść „Przypadek Alicji” (W.A.B., 2014), do Nagrody im. W. Gombrowicza za powieść „Bura i szał” (W.A.B., 2016), do Nagrody Literackiej Gdynia za zbiór opowiadań „Kijanki i kretowiska” (W.A.B., 2017). Laureatka Nagrody im. Adama Włodka oraz stypendium Młodej Polski, stypendium Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego oraz stypendium twórczego miasta Krakowa. Członkini zespołu literackiego przy Studiu Munka. Mieszka w Krakowie.

Wioletta Grzegorzewska

(pseudonim Wioletta Greg)


Dzieciństwo spędziła w Rzeniszowie. Po ukończeniu filologii polskiej mieszkała w Częstochowie. W 2006 roku wyemigrowała do Wielkiej Brytanii, gdzie dekadę spędziła na wyspie Wight. Obecnie mieszka pod Londynem, w postindustrialnym miasteczku nad estuarium Tamizy. Opublikowała kilka tomów poetyckich, książkę prozatorską „Guguły”, (ang. „Swallowing Mercury”, tł. E. Marciniak, Londyn, 2017), powieść „Stancje” (Warszawa 2017). Laureatka Tyskiej Zimy Poetyckiej, Złotej Sowy Polonii w Wiedniu, English Pen Award w Wielkiej Brytanii, Polish Books w Londynie, finalistka nagród literackich: Nike, Gdynia, międzynarodowej The Griffin Poetry Prize w Kanadzie. W 2017 roku nominowana do Nagrody Bookera. Jej wiersze, eseje oraz powieść były przekładane na angielski, hiszpański, kataloński, koreański, holenderski, niderlandzki, niemiecki, francuski, słowacki, walijski i włoski.

Elias Hirschl


Urodzony w roku 1994. Jest austriackim pisarzem, muzykiem, slamerem i filozofem-amatorem. Od wielu lat aktywny na scenie, występuje w całej Europie. W 2014 wygrał austriackie mistrzostwa w slamie poetyckim, w 2015 był trzeci na slamowych mistrzostwach Europy w Estonii, kilka razy można go było usłyszeć razem z zespołem „hirschl” w konkursie protest songów organizowanym przez stację FM4. W 2016 tekst „Von Missständen und Mißständen“ (O niedociągnięciach) został wyróżniony frankfurcką nagrodą ortograficzną podczas Frankfurckich Targów Książki (w jury zasiadali m.in. Elfriede Jelinek i Mario Adorf). W kwietniu i maju 2017 roku razem z muzykiem Jimmym Brainlessem Hirslch odbyli literacko-muzyczne tournée po Azji Wschodniej, gdzie byli gośćmi uniwersytetów, forum kultury i festiwali w Tajwanie, Chinach i na Filipinach. Dotychczas ukazały się trzy powieści autora: „Der einzige Dorfbewohner mit Telefonanschluss” (2015, Jedyny mieszkaniec wioski z telefonem stacjonarnym), „Meine Freunde haben Adolf Hitler getötet und alles, was sie mitgebracht haben, ist dieses lausige T-Shirt” (2016, Moi przyjaciele zabili Adolfa Hitlera, a jedynym łupem był ten żałosny T-shirt), „Hundert schwarze Nähmaschinen” (2017,Sto czarnych maszyn do szycia), którą Darmstadzkie Jury wybrało książką miesiąca września 2017 roku. Elias Hirschl otrzymał „stypendium startowe miasta Wiednia” w dziedzinie literatury, a w marcu 2017 roku przebywał na stypendium w Rzymie. Jego krótkie opowiadania i teksty slamowe ukazywały się w „Augustin”, „&Radieschen”, DUM – Das ultimative Magazin”, „Dichtungsring”, „Lichtungen” oraz w różnych antologiach (ostatnio tekst „Hopp auf!”/„Gazu!” w Geblitzdingst, antologii poświęconej tematowi demencji i alzheimera, wydanej przez Larsa Ruppela w berlińskim wydawnictwie Satyr, 2016).

Wizytę Eliasa Hirschla w Polsce wspiera Austriackie Forum Kultury w Warszawie.

Łukasz Orbitowski


Urodzony w roku 1977. Pisarz. Autor sześciu powieści, m.in. „Inna dusza” (2015), „Szczęśliwa ziemia” (2013), „Tracę ciepło” (2007) i zbiorów opowiadań, m.in. „Wigilijne psy” (2005) i „Nadchodzi” (2010). W roku 2016 otrzymał Paszport Polityki. Dwukrotnie nominowany do nagrody Nike, raz do nagrody Miasta Gdynia. Na antenie TVP Kultura prowadzi program „Dezerterzy”. Wiecznie w podróży, gubi się między miastami. Przez przyjaciół zwany Potworem. W 2017 ukazała się najnowsza powieść autora – „Exodus”.

Zofia Karaszewska


Absolwentka Wydziału Polonistyki i Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Doradca czytelniczy i coach literacki w Bibliocreatio, firmie tworzącej kolekcje książkowe na indywidualne zamówienie. Wyróżniona przez Brief miejscem w pierwszej 50 najbardziej kreatywnych osób w polskim biznesie. Twórczyni kampanii społecznych promujących czytelnictwo „Czytaj! Zobacz więcej!” i “Czytam sobie”. Założycielka vloga literackiego „Książniczki mają zdanie” i kuratorka bloku dziecięcego „Festiwalu Stolica Języka Polskiego” w Szczebrzeszynie. Autorka artykułów i audycji radiowych poświęconych książkom, dziennikarka Kwartalnika Przekrój i portalu Lubimyczytac.pl. Pracuje w twórczym duecie z Sylwią Stano, z którą wydała książkę „Ada, to wypada!”.

Sylwia Stano


Polonistka i doktor kulturoznawstwa. Razem z Zofią Karaszewską wydała książkę „Ada, to wypada”. Założycielka innowacyjnej na rynku książki firmy Bibliocreatio. Wyróżniona przez magazyn „Brief” miejscem w pierwszej 50 najbardziej kreatywnych osób w polskim biznesie. Autorka kampanii społecznej „Czytaj! Zobacz więcej” oraz vloga literackiego „Książniczki mają zdanie”. Kuratorka bloku dziecięcego festiwalu „Stolica języka polskiego” w Szczebrzeszynie. Autorka artykułów i audycji radiowych o książkach i czytaniu. Recenzentka w kwartalniku „Przekrój”.

Marcin Wilk


Freelancer, autor. Publikował w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”, „Gazecie Wyborczej” i wielu innych. Obecnie współpracuje z miesięcznikiem „Znak“ i Instytutem Goethego w Krakowie. Jest również kuratorem pasma „Przemysły Książki” na Festiwalu Conrada oraz moderatorem cyklicznych otwartych spotkań o klasyce w ramach Dyskusyjnych Klubów Czytelniczych. Autor książki „W biegu… Wywiady z pisarzami (i nie tylko)“ (2010) oraz biografii „Tyle słońca. Anna Jantar“ (2015). Od 10 lat prowadzi w sieci stronę www.wyliczanka.eu, a także kanał na YT, na którym systematycznie zamieszcza wywiady z ludźmi związanymi z literaturą.

Agnieszka Wolny-Hamkało


Pisarka. Opublikowała powieści „Zaćmienie” (Czarne 2013), „41 utonięć” (Iskry 2015) i „Moja córka komunistka” (W.A.B. 2018). Wydała także tom szkiców „Inicjał z offu” (Iskry 2013), poemat „Nikt nas nie upomni” (Hokus-Pokus 2016) oraz dziewięć tomów poezji: „Mocno poszukiwana” (1999), „Lonty” (2001), „Gospel” (2004), „Ani mi się śni” (2005), „Spamy miłosne” (2007), „nikon i leica” (2010), „Borderline” (2013), „Występy gościnne” (2014), „Panama smile” (2017). Jest także autorką dwóch książek dla dzieci: „Nochal czarodziej” (2007) (il. Antoni Wajda), „Rzecz o tym, jak paw wpadł w staw” (2011) (il. Józef Wilkoń) oraz redaktorką pięciu antologii opowiadań. Autorka sztuk teatralnych m.in. „Dzień dobry wszyscy umrzemy” („Dialog”, październik 2015), i „Nad rzeką, której nie było” (premiera w teatrze w Kielcach 26 maja 2018). W listopadzie 2016 Joanna Kaczmarek wyreżyserowała „Dzień dobry wszyscy umrzemy” w ramach cyklu Teatroteka. Felietonistka „Przeglądu” i „Rymsa”. Jej wiersze przełożono na piętnaście obcych języków. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY (otrzymała wyróżnienie IBBY za książkę „Nikt nas nie upomni”). Laureatka nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Mieszka we Wrocławiu. W listopadzie ukaże się jej nowa książka „Lato Adeli”.