Inscenizacje cz. I | Ayfer Tunç, Marcin Kurek i Karin Peschka

Czytanie

Inscenizacje cz. I
opowiadania Ayfer Tunç, Marcina Kurka i Karin Peschki


  • 2.10. 2020, godz. 18.30
  • Sala Teatru Laboratorium / również online /
  • Na wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywające się na żywo obowiązują zapisy.

ZAPISY


reżyseria: Katarzyna Dudzic-Grabińska

opowiadania: Ayfer Tunç, Marcina Kurka i Karin Peschki

występują: Dariusz Maj, Małgorzata Szczerbowska, Paweł Bernadowski, Karolina Micuła

przekłady opowiadań: Ayfer Tunç na polski przełożyła Agnieszka Erdoğanl, Karin Peschki na polski przełożyła Joanna Diduszko-Kuśmirska

 


Drugiego października wieczór festiwalowy rozpocznie się już na schodach Instytutu Grotowskiego, gdzie Filip Zawada przeczyta „Kilka rzeczy, o których nie powinniśmy wiedzieć”. Następnie, już w Sali Teatru Laboratorium, teksty gości festiwalowych interpretować i performować będą artyści związani obecnie lub w przeszłości z Wrocławiem – Małgorzata Szczerbowska, Dariusz Maj, Karolina Micuła oraz Paweł Bernadowski. Towarzyszyć im będą autorzy, w formie performansu, czytania na żywo lub w zapisie wideo: Marcin Kurek, Ayfer Tunç (Turcja) i Karin Peschka (Austria). Wieczór reżyseruje Katarzyna Dudzic-Grabinska.

Katarzyna Dudzic-Grabińska


Reżyserka teatralna, tłumaczka literatury czeskiej i słowackiej. Pięć lat mieszkała na Słowacji, gdzie debiutowała jako dramatopisarka i reżyser w Instytucie Teatralnym w Bratysławie. Studiowała slawistykę na Uniwersytecie Wrocławskim i Uniwersytecie Masaryka w Brnie oraz reżyserię teatru lalek we wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych. Autorka przekładów m.in. powieści Jaroslava Rudiša. W 2018 zaadaptowała i wyreżyserowała „Aleję Narodową” Jaroslava Rudiša, monodram Dariusza Maja dla Teatru Polskiego w Podziemiu. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym wyreżyserowała „Cicho/Tuxo” M. Drab, opowieść o pierwszym dniu ukraińskiego nastolatka w polskiej szkole (premiera 28.10.2019, w koprodukcji z Teatrem Układ Formalny). Obecnie uczy się reżyserii radiowej w Teatrze Polskiego Radia i Szkole Wajdy w Warszawie.

Paweł Bernadowski


Absolwent wrocławskiej filii Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Jeszcze jako student zagrał w Teatrze Nowym w Zabrzu oraz na Scenie Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie. Za rolę w zabrzańskim spektaklu został doceniony główną nagrodą aktorską podczas minionego Festiwalu Dramaturgii Współczesnej. Uczestniczył w wielu warsztatach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez Jana Peszka, Agatę Dudę-Gracz oraz tancerzy Batsheva Dance Company. Poza tym w ramach programu ERASMUS studiował w Real Escuela Superior de Arte Dramático w Madrycie. Pasjonuje się jogą, podróżami oraz tańcem.

Małgorzata Szczerbowska


Aktorka, scenarzystka, wykładowczyni w AST w Krakowie Filia we Wrocławiu. Za rolę Kaji w filmie „Wieża. Jasny dzień.”, reż. Jagoda Szelc, otrzymała Złotego Szczeniaka na 6. Festiwalu Aktorstwa Filmowego. Zagrała w filmie Bartosza M. Kowalskiego „W lesie dziś nie zaśnie nikt” oraz w krótkim metrażu Piotra Bielińskiego „Miłość Eli. Fragmenty”, wyróżnienie na Long Story Short Film Festival. Na scenie można ją zobaczyć w spektaklu „Sprzedam”, reż. Szymon Kaczmarek oraz w spektaklu „Całoczerwone”, reż. Adam Nalepa. Za scenariusz spektaklu „Całoczerwone” otrzymała nagrodę na Festiwalu Sztuk Autorskich i Adaptacji „Windowisko” w Gdańsku, była nominowana do Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, została finalistką 20. Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej. Jej teksty „Drzewom, nie wypadają włosy” oraz „Cyber Egg” wyróżnione zostały w Konkursie Dramaturgicznym Wrocławskiego Teatru Współczesnego. We Wrocławiu prowadzi Intensywne Kursy Aktorskie „INKA”. Aktualnie pracuje nad kolejnym scenariuszem teatralnym oraz nad scenariuszem serialu.

Karolina Micuła


Artystka, feministka i działaczka społeczna. Podwójna Laureatka 38. Przeglądu Piosenki Aktorskiej (2017), laureatka Nagrody WARTO Gazety Wyborczej (2018), jej sylwetkę twórczą uwzględniono w Alfabecie Buntu Archiwum Osiatyńskiego (wpis: 2019). Bierze udział w projektach performatywnych, śpiewa, pracuje nad debiutancką płytą. Na co dzień uczy emisji głosu, praktykuje jogę, nie je zwierząt i stara się świadomie żyć. Jest współlokatorką kota Fiodora. Instagram artystyki: @karolinamicula.

Dariusz Maj


Były aktor Teatru Modrzejewskiej w Legnicy, Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu, Współczesnego i Polskiego we Wrocławiu, obecnie aktor Teatru Polskiego w Podziemiu.