Noc Opowiadań Bałkańskich

Czytanie .

  • 30 lipca 2021, godz. 20.00
  • Księgarnia Tajne Komplety
    Przejście Garncarskie 2, Wrocław
  • reżyseria: Marta Streker, Agnieszka Wolny-Hamkało
  • kuratorka: Marta Chaszczewicz-Rydel
  • aktorzy: Bożena Bukowska, Teresa Kowalik i Michał Zborowski

Zapraszamy na Noc Opowiadań Bałkańskich, która odbędzie się 30 lipca 2021 o godz. 20.00 przed wrocławską księgarnią Tajne Komplety.

Wszystko, co przydarzyło się bohaterom opowiadań Mihajla Panticia nocą, w Belgradzie, kiedy obudzeni przez czyjś pijacki telefon albo przez rozwydrzone motocykle – sprawiali wrażenie samotnych i zaspanych – to wszystko może przydarzyć się tobie. Wystarczy, że przyjdziesz 30 lipca do Przejścia Garncarskiego we Wrocławiu posłuchać przed księgarnią Tajne Komplety, jak samotność rozszerza swoje zakresy w nowobelgradzkich blokach, w szpitalach, na autostradach i lotniskach.

Zobacz, jak to jest, kiedy w środku nocy spotyka się kogoś, kto dawno o nas zapomniał. Bohaterowie tej prozy to nie elliotowscy „wydrążeni ludzie”, tylko mieszkańcy serbskich miast w impasie codzienności, zapatrzeni zbyt długo w telewizor, zdenerwowani na lotniskach, próbujący czytać w środku nocy Szekspira albo po prostu spotkać się z kimś ten ostatni raz. „Jeśli istnieją dobre noce” – jak pisze Pantić – wrocławska Noc Opowiadań Bałkańskich może być jedną z nich.

Jak inaczej mógłbyś się dowiedzieć, o czym rozmawiają nocami bohaterowie opowiadań Lejli Kalamujić? Zrozumieć, że zupełnie czym innym oddycha się w Sarajewie, kiedy po śniegu za oknem jeżdżą stare motorynki bez tłumika. Podglądając improwizowane naprędce życie pozbijane ze starych drutów i desek jak gołębnik z wzorzystymi tapetami na ścianach.

Wszystkie te noce z włączonym radiem, nigdy niewyłączanym telewizorem, samotnością na wyłączność – zebraliśmy dla ciebie w opowieść, w którą wspólnie z aktorami włączymy się ten jeden raz – w przedostatnią noc lipca, we Wrocławiu.


W przerwie pomiędzy czytaniami opowiadań Lejli Kalamujić a tekstami Mihajla Panticia zapraszamy na rozmowę koordynatorki festiwalu, tłumaczki Dobromiły Jankowskiej z kuratorką wydarzenia, serbokroatystką Martą Chaszczewicz-Rydel oraz kroatystką Magdaleną Połczyńską.

Tłumaczki zastanowią się nad charakterystycznymi cechami literatury serbskiej, chorwackiej, bośniackiej, a idąc za ideą MFO – spróbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak popularnym gatunkiem jest tam opowiadanie? Punktem wyjścia rozmowy będzie identyfikacja wizualna tegorocznej edycji Nocy Opowiadań – czy jest tak stereotypowa, jak niektórym się wydaje…


Mihajlo Pantić to jeden z najpoczytniejszych serbskich pisarzy, krytyk literacki, eseista, wykładowca uniwersytecki. Niestrudzony autor ponad pięćdziesięciu książek. Pasjonat wędkarstwa. Laureat licznych prestiżowych nagród, a z drugiej strony juror w konkursach literackich, który mówi o sobie, że jest przede wszystkim czytelnikiem.

Lejla Kalamujić jest queerową pisarką z Bośni i Hercegowiny. Pisze prozę, eseje i recenzje ze szczególnym uwzględnieniem tematów dotyczących seksualności, szaleństwa i śmierci. Jej zbiór opowiadań „Nazywajcie mnie Esteban”ukazał się w polskim przekładzie (tłum. Magdalena Petryńska) w ubiegłym roku, nakładem wydawnictwa Pogranicze.

Prozy Mihajla Panticia przełożył zespół tłumaczy pod opieką Marty Chaszczewicz-Rydel: Olga Czarniecka, Aleksandra Gawlik, Aleksandra Hotiuk, Sonia Świątek, Kamil Wątroba.

Patronami medialnymi Nocy Opowiadań Bałkańskich są: Booklips, Wyliczanka, Oczytany Facet oraz Ptaki i Martwe Lwy.

Reżyserki


Marta Streker


Urodzona w roku 1989. Absolwentka specjalizacji reżyseria teatru lalek na kierunku reżyseria, Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu (2016). Zadebiutowała „Tragedią Coriolanusa” Williama Szekspira w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (premiera: październik 2016). W czerwcu 2017 wyreżyserowała drugi spektakl repertuarowy „DRYL”, Wojciecha Bruszewskiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W 2018 pracowała w Teatrze Nowym w Warszawie jako asystentka przy produkcji „Biblii 3” w reżyserii Michała Zadary, wyreżyserowała „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana w Teatrze Kochanowskiego w Opolu, spektakl „Szpak Fryderyk” w Teatrze Miejskim w Gliwicach, spektakl „Spólnota” w Teatrze Układ Formalny i tekst Agnieszki Wolnej-Hamkało „Wichrowe Wzgórza non fiction”.

W maju 2019 premierowała w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu spektaklem „13 bajek z Królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego. W październiku 2019 odbyła się premiera spektaklu „Leśni. Apokryf” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W czerwcu 2020 wyreżyserowała „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Reżyserka projektu Polskie Rymowanki.

Asystentka Michała Zadary przy spektaklach:
A. Mickiewicz „Dziady”, Teatr Polski we Wrocławiu, premiera: 2014–2016;
F. Schiller „Zbójcy”, Teatr Narodowy w Warszawie, premiera: 8 maja 2014.

Asystentka Krystiana Lupy przy wrocławskiej produkcji spektaklu „PROCES”, F.Kafka, Teatr Polski we Wrocławiu. Drugi reżyser przy produkcji „DZIADÓW CZĘŚĆ III” (2015) i „USTĘP” (2016), A. Mickiewicz, Teatr Polski we Wrocławiu, reżyseria Michał Zadara.

Współpracowała jako reżyser działań na scenograficznej makiecie przy produkcji „Matka Courage i jej dzieci”, Bertolt Brecht, w Teatrze Narodowym w Warszawie, reżyseria Michał Zadara (premiera: listopad 2016).

PORTFOLIO

Agnieszka Wolny-Hamkało


Urodzona w roku 1979 poetka, prozaiczka, autorka książek dla najmłodszych, reżyserka. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY (otrzymała wyróżnienie IBBY za książkę „Nikt nas nie upomni”). Laureatka nagrody IBBY za „Lato Adeli” (książka roku 2019). Laureatka nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendystka Literarisches Colloquium Berlin. Kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Mieszka we Wrocławiu. Niedawno ukazał się jej najnowszy tom „Raster Lichtensteina”.

PROFIL

Kuratorka


Marta Chaszczewicz-Rydel


Wrocławianka, slawistka i polonistka; adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z wiedzy o kulturze Bałkanów oraz z literatur południowosłowiańskich. Autorka książki „Obrazy Bałkanów. Mity, stereotypy, nowa imagologia”. Amatorka dobrej muzyki i turystyki kulturowej.

Magdalena Połczyńska


Kroatystka, literaturoznawczyni i tłumaczka. Pracę doktorską pt. „Outsider w prozie chorwackiej drugiej połowy XX wieku” obroniła w 2017 r. na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wcześniej lektorka języka polskiego jako obcego i wykładowczyni przedmiotów polonistycznych w Instytucie Kroatystyki Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Rijece, a także wieloletnia członkini (w latach 2010-2013 wiceprzewodnicząca) Polskiego Towarzystwa Kulturalnego „Fryderyk Chopin” Rijeka. Zainteresowania badawcze realizuje głównie na materiale dwudziestowiecznej prozy chorwackiej, najchętniej Slobodana Novaka, ewentualnie Vladana Desnicy, ostatecznie Petara Šegedina. Tłumaczy w kabinie (bez entuzjazmu) i poza nią (z większym upodobaniem) oraz przy komputerze (zdecydowanie najbardziej ochoczo).

AktorzyBożena Bukowska

Tancerka, aktorka scen muzycznych, absolwentka kulturoznawstwa ze specjalizacją kultura obrazu. Od 2008r. jest tancerką etatową Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu. Dodatkowo pełni funkcję asystentki choreografa przy spektaklu „Frankenstein” w reż. Wojciecha Kościelniaka. Brała udział w licznych warsztatach w Polsce i za granicą m.in. podczas festiwalu ImPulsTanz w Wiedniu, Festiwalu Cyrkulacje we Wrocławiu, w Śląskim Teatrze Tańca w Bytomiu, w szkole tańca Tanzfabrik w Berlinie. Od 2015r. współpracuje jako aktorka z teatrem Cloud Theater, gdzie można ją zobaczyć w spektaklach „Krótki zarys wszystkiego” oraz „Technologia jest istotą” w reż. Teo Dumskiego. W ramach programu sztuk wizualnych Europejskiej Stolicy Kultury wzięła udział w projekcie „Muzeum marzeń” w reż. Jacqueline Kornmüller w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Gościnnie występowała w spektaklu „Blanche i Marie” w reż. Cezarego Ibera w Teatrze Polskim we Wrocławiu.


Teresa Kowalik

Absolwentka Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie, Filia we Wrocławiu. Zadebiutowała w 2016 w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, w spektaklu Marty Streker „Tragedia Coriolanusa”. Współpracowała z Chrisem Baldwinem przy Europejskiej Stolicy Kultury, Teatrem Pinokio w Łodzi, Teatrem Polskiego Radia („Miłość – czysta u kąpieli morskich”, „Na świecie jeszcze lecz juz nie dla świata” w reż. J. Machowskiego). Obecnie współpracuje z Teatrem Arlekin w Łodzi („Rutka” Karoliny Maciejszek) oraz Teatrem na. Faktach („Historja” Doroty Bator). Równolegle realizuje projekty muzyczne takie jak nowe interpretacje utworów Hanki Ordonówny, projekt „Koncert na pięć obrazów” i „Zaśpiewaj obraz” realizowane dla Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.


Michał Zborowski

Aktor, wokalista, gitarzysta. Na wrocławskiej scenie teatralnej i muzycznej od roku 2011. Absolwent Studium Musicalowego Capitol, aktor w Teatrze Muzycznym Capitol.


Patroni medialni


Współpraca


Dofinansowania

Zadanie „Noc Opowiadań Bałkańskich w księgarni Tajne Komplety” dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

 

Zadanie publiczne „Festiwal Opowiadania — edycja siedemnasta” jest współfinansowane ze środków Gminy Wrocław.

www.wroclaw.pl

powiązane artykuły