Noc Opowiadań Bałkańskich

Czytanie .

  • 31 lipca 2021, godz. 20.00
  • Księgarnia Tajne Komplety
    Przejście Garncarskie 2, Wrocław
  • reżyseria: Marta Streker, Agnieszka Wolny-Hamkało
  • kuratorka: Marta Chaszczewicz-Rydel

W ostatni wieczór lipca autorska księgarnia Tajne Komplety zamieni się w scenę, na której wybrzmią bałkańskie opowiadania wyselekcjonowane przez slawistkę Martę Chaszczewicz-Rydel. Czytania performatywne z udziałem aktorów wyreżyserują Marta Streker i Agnieszka Wolny-Hamkało.

Reżyserki


Marta Streker


Urodzona w roku 1989. Absolwentka specjalizacji reżyseria teatru lalek na kierunku reżyseria, Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu (2016). Zadebiutowała „Tragedią Coriolanusa” Williama Szekspira w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu (premiera: październik 2016). W czerwcu 2017 wyreżyserowała drugi spektakl repertuarowy „DRYL”, Wojciecha Bruszewskiego w Teatrze Powszechnym w Łodzi. W 2018 pracowała w Teatrze Nowym w Warszawie jako asystentka przy produkcji „Biblii 3” w reżyserii Michała Zadary, wyreżyserowała „Zdziczenie obyczajów pośmiertnych” Bolesława Leśmiana w Teatrze Kochanowskiego w Opolu, spektakl „Szpak Fryderyk” w Teatrze Miejskim w Gliwicach, spektakl „Spólnota” w Teatrze Układ Formalny i tekst Agnieszki Wolnej-Hamkało „Wichrowe Wzgórza non fiction”.

W maju 2019 premierowała w Teatrze Lalki i Aktora w Wałbrzychu spektaklem „13 bajek z Królestwa Lailonii” Leszka Kołakowskiego. W październiku 2019 odbyła się premiera spektaklu „Leśni. Apokryf” w Teatrze Polskim we Wrocławiu. W czerwcu 2020 wyreżyserowała „Braci Karamazow” Fiodora Dostojewskiego w Teatrze im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Reżyserka projektu Polskie Rymowanki.

Asystentka Michała Zadary przy spektaklach:
A. Mickiewicz „Dziady”, Teatr Polski we Wrocławiu, premiera: 2014–2016;
F. Schiller „Zbójcy”, Teatr Narodowy w Warszawie, premiera: 8 maja 2014.

Asystentka Krystiana Lupy przy wrocławskiej produkcji spektaklu „PROCES”, F.Kafka, Teatr Polski we Wrocławiu. Drugi reżyser przy produkcji „DZIADÓW CZĘŚĆ III” (2015) i „USTĘP” (2016), A. Mickiewicz, Teatr Polski we Wrocławiu, reżyseria Michał Zadara.

Współpracowała jako reżyser działań na scenograficznej makiecie przy produkcji „Matka Courage i jej dzieci”, Bertolt Brecht, w Teatrze Narodowym w Warszawie, reżyseria Michał Zadara (premiera: listopad 2016).

PORTFOLIO

Agnieszka Wolny-Hamkało


Urodzona w roku 1979 poetka, prozaiczka, autorka książek dla najmłodszych, reżyserka. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY (otrzymała wyróżnienie IBBY za książkę „Nikt nas nie upomni”). Laureatka nagrody IBBY za „Lato Adeli” (książka roku 2019). Laureatka nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendystka Literarisches Colloquium Berlin. Kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Mieszka we Wrocławiu. Niedawno ukazał się jej najnowszy tom „Raster Lichtensteina”.

PROFIL

Kuratorka


Marta Chaszczewicz-Rydel


Wrocławianka, slawistka i polonistka; adiunkt na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie prowadzi zajęcia z wiedzy o kulturze Bałkanów oraz z literatur południowosłowiańskich. Autorka książki „Obrazy Bałkanów. Mity, stereotypy, nowa imagologia”. Amatorka dobrej muzyki i turystyki kulturowej.

powiązane artykuły