Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce. Co widzi? | rozmowa

Rozmowy

Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce. Co widzi?


  • 10.10.2020, 19:00
  • rozmowa z udziałem: Klementyny Suchanow, Agnieszki Graff, Edwina Bendyka i Tomasza Piątka
  • prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało
  • Na wszystkie wydarzenia festiwalowe odbywające się na żywo obowiązują zapisy.

ROZMOWA | ZAPISY


Agnieszka Wolny-Hamkało, prowadząca, o rozmowie:

Zapraszam Państwa do współudziału w teoretycznym eksperymencie, w którym wezmą udział także Edwin Bendyk, Agnieszka Graff, Tomasz Piątek, Klementyna Suchanow i ja. Podczas debaty – powołując się na znakomite tradycje utopii i dystopii – spróbujemy zaprojektować dobrą Polskę. Może nie platońskie Państwo Doskonałe, ale kraj, w którym będziemy chcieli mieszkać. Początkiem eksperymentu będzie myśl, czy wyobrażenie, któremu nadaliśmy tytuł: „David Bowie z oddali przygląda się Polsce. Co widzi”? Spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie dosłownie, zachowując specyfikę spojrzenia artysty – może uda nam się zbudować jakieś znaczące obrazy? Czy Polska w oczach Bowiego będzie przypominać płótna Hieronima Boscha? A może raczej metalizowane puzzle z wizerunkiem obrazu Klimta? Puzzle ze sklepu muzealnego, które staramy się pozbierać, chociaż złośliwi koledzy kradną nam cenne elementy?

Zapraszamy do wspólnej intelektualnej gry, która – jak każda gra – może nas udatnie zabawić, ale także – w razie powodzenia – wyznaczyć horyzonty myślenia. Jej poziom gwarantują od lat zaangażowani w projektowanie Polski – naukowcy, pisarze, pisarki, badacze.

 

Edwin Bendyk


Urodzony w roku 1965. Dziennikarz, publicysta i pisarz, komentator w tygodniku „Polityka”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą, życiem społecznym. Autor wielu książek, w tym „Zatrutej studni” nominowanej do Nagrody Literackiej Nike w 2003 r. Niedawno wydał „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata”. Kurator programu „Miasto przyszłości/Laboratorium Wrocław” podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Wykłada w Collegium Civitas i Graduate School for Social Research Polskiej Akademii Nauk. Członek Polskiego PEN-Clubu. Prezes zarządu Fundacji im. Stefana Batorego. Prowadzi blog „Antymatrix”.

Agnieszka Graff


Profesorka w Ośrodku Studiów Amerykańskich Uniwersytetu Warszawskiegoczłonkini Rady Kongresu Kobiet Polskich, współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca. W OSA od lat prowadzi zajęcia o literaturze, kulturze i filmie, a także o historii ruchu kobiecego w USA. Autorka esejów i książek o prawach kobiet i płci w polskim dyskursie publicznym: Świat bez kobiet (W.A.B., 2001), Rykoszetem (W.A.B., 2008), Magma (Wydawnictwo Krytyki Politycznej, 2011) i Matka Feministka (KP, 2014) oraz licznych artykułów naukowych i publicystycznych poświęconych myśli feministycznej, płci w kulturze popularnej i ruchowi kobiecemu w Stanach Zjednoczonych i w Polsce. Publikowała m.in. w „Public Culture”, „Feminist Studies”, „Signs” i „Czasie Kultury”. W serii z Różą Krytyki Politycznej ukazał się autobiograficzny wywiad rzeka pt. Graff. Jestem stąd (2014; współautorem jest Michał Sutowski). Jest felietonistką „Wysokich Obcasów”. Obecnie pisze razem z Elżbietą Korolczuk książkę o międzynarodowej mobilizacji przeciw „ideologii gender” i jej związkach z falą prawicowego populizmu.  Interesuje ją także przemiany męskości, a szczególnie współczesne mizoginiczne subkultury internetowe, ich język i ich miejsce w szerszej formacji alter-prawicy.

Tomasz Piątek


Urodzony w roku 1974 w Pruszkowie. Polski pisarz, dziennikarz i copywriter. Studiował językoznawstwo na Uniwersytecie Mediolańskim (Universita’ degli Studi di Milano). W latach 1995-1999 współpracował z tygodnikiem „Polityka” i włoskim dziennikiem „La Stampa”, gdzie pisał o polityce, społeczeństwie i przestępczości zorganizowanej. Pracował dla rozgłośni radiowych RMF FM, Inforadio i Radiostacja. Był felietonistą „Życia Warszawy” i magazynu „Film”. Od lutego 2009 r. do września 2013 r. Piątek publikował w Krytyce Politycznej (portal i kwartalnik). W 2013 r. został felietonistą „Gazety Wyborczej”. Współpracuje ze stacją radiową TOK FM. Autor między innymi powieści „Heroina” i „Kilka nocy poza domem”, „Bagno”, „Przypadek Justyny”, „Pałac Ostrogskich” i „Kartoflada”.

Klementyna Suchanow


Pisarka, tłumaczka, edytorka, dziennikarka, aktywistka. Autorka „Argentyńskich przygód Gombrowicza (2005), reportażu „Królowa Karaibów” (2013), nominowanej do Nike i nagradzanej kilkoma nagrodami biografii „Gombrowicz. Ja, geniusz” (2017) oraz książki śledczej „To jest wojna” (2020). Jedna z twarzy Ogólnopolskiego Strajku Kobiet. Obecnie prowadzi dział śledczy w Instytucie Ochrony Praw Człowieka przy Fundacji Strajku Kobiet.

Agnieszka Wolny-Hamkało


Pisarka urodzona w 1979 roku we Wrocławiu. Opublikowała powieści: „Zaćmienie” (2013), „41 utonięć” (2015), „Moja córka komunistka” (2018), „Lato Adeli” (2019). Wydała także tom szkiców „Inicjał z offu” (2013), poemat „Nikt nas nie upomni” (2016) oraz dziesięć książek z wierszami: „Mocno poszukiwana” (1999), „Lonty” (2001), „Gospel” (2004), „Ani mi się śni” (2005), „Spamy miłosne” (2007), „nikon i leica” (2010), „Borderline” (2013), „Występy gościnne” (2014), „Panama smile” (2017). W 2020 ukazał się wybór jej wierszy (pod redakcją Jakuba Skurtysa): „Zerwane rozmowy. 105 wierszy na inne okazje”. Jest także autorką sztuk teatralnych (m.in. „Dzień dobry wszyscy umrzemy”, „Wyzwolenie: królowe”, „Leśni. Apokryf”) i książek dla dzieci: m.in. „12 miesięcy byliśmy szczęśliwi (a potem nam było już tylko wesoło)” (2019), „Gdzie jest noc” (2019). Redaktorka pięciu antologii opowiadań i wyboru wierszy poetek czeskich „Sąsiadki”. Felietonistka „Przeglądu” i „Rymsa”. Nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, Nagrody Mediów Publicznych Cogito i Nagrody Polskiej Sekcji IBBY (otrzymała wyróżnienie IBBY za książkę „Nikt nas nie upomni”). Laureatka nagrody IBBY za „Lato Adeli” (książka roku 2019). Laureatka nagrody Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Stypendystka Literarisches Colloquium Berlin. Kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Mieszka we Wrocławiu. W październiku ukaże się jej nowa powieść „Po śladach”.