Płynne ustalenia | wystawa| 16. MFO

wystawy

„Płynne ustalenia”
16.09–4.10.2020
wystawa w Galerii Szewska Pasja

Tegoroczne hasło festiwalowe brzmi „Maski, gesty”, zaś hasło konkursu na najlepsze opowiadanie: „Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce”. W komentarzu do konkursowego motta czytamy:

„Temat konkursu wolno w tym roku zupełnie zlekceważyć. W dobie masowego sterowania ludźmi i powszechnego odrastania granic postanowiliśmy dać Wam iluzję, że sami o czymś decydujecie  i jesteśmy niezmiernie ciekawi, co z tą pozorną wolnością zrobicie”.

Wystawa dotyczy właśnie tych mglistych związków, mętnych asocjacji i pozornej decyzyjności. Do festiwalowych haseł nawiązuje tylko poprzez nostalgiczno-niepokojący nastrój. Składa się z kolaży i haseł instrukcji, które zapraszają do tego, aby przyjrzeć się uważniej jej wybranym elementom i\lub zastanowić się nad proponowanym zagadnieniem.

Część prac powstawała jako zadania edukacyjne, służące pobudzaniu wyobraźni w okresie zamknięcia w domach. Teraz, na ulicy, pośród szumu bodźców, mogą tylko z czymś się skojarzyć, coś przypomnieć albo wywołać  déjà vu.


Autorki wystawy

Adriana Myśliwiec – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz oraz Fotografii i Multimediów na ASP we Wrocławiu. Współprowadząca zajęcia Projekty Artystyczne na kierunku Mediacja Sztuki na wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Architektka wnętrz i projektantka, zawodowo związana z Muzeum Pana Tadeusza.

Maria Marszałek – absolwentka historii sztuki i psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Doktorantka w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Laureatka stypendium „European Museum of the Year Award” dla młodych pracowników muzeów. Pracuje w Gabinecie Literackim im. Tadeusza Różewicza w Muzeum Pana Tadeusza.