16. Międzynarodowy Festiwal OPOWIADANIA

Programy

16. Międzynarodowy Festiwal Opowiadania odbędzie się w dniach 1-10 października we Wrocławiu w Sali Laboratorium Instytutu im. Jerzego Grotowskiego oraz w Centrum Sztuk Performatywnych „Piekarnia”. Szczegóły programu festiwalowego publikowane będą sukcesywnie na stronie www.opowiadania.org

Agnieszka Wolny-Hamkało, kuratorka literacka o Festiwalu:

„(…) 16. edycja będzie szalenie teatralna. Badamy działanie tekstu w innych kontekstach, przestrzeniach, mediach. W jaki sposób odbieramy tekst zapośredniczony przez chłodne medium (wideo), w jaki przez medium wilgotne (czytania performatywne, teatr)? Co tracimy, a co zyskujemy, wychodząc poza intymność kartki, włączając w lekturę osoby drugie, trzecie? Rozszerzając proces komunikacji, tracimy nad nim pełną kontrolę, ale zyskujemy radość działań kolektywnych, budujemy wspólnotę, a nasze doświadczenie staje się doświadczeniem zbiorowym. Zaprosiliśmy do współpracy Teatr Polski w Podziemiu, Teatr na Faktach, Instytut Grotowskiego oraz reżyserki i reżyserów, aktorki, aktorów, muzyków, graficzki, tłumaczki i naszych wspaniałych gości – pisarzy z Polski i zagranicy – do wspólnych eksperymentów, których centrum stanowi tekst: opowiadanie, wiersz, litania, proza, flash-fiction, powieść, zdanie, słowo, dźwięk”.


 

Towarzystwo Aktywnej Komunikacji jako organizator Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania ogłosiło konkurs na najlepsze opowiadanie roku. Hasło przewodnie konkursu w roku 2020 składa się ze słów – Pan Bowie z oddali przygląda się Polsce. Zgodnie z dziwną, acz wieloletnią tradycją organizatorzy w swoim ogłoszeniu umieścili także komentarz do hasła konkursowego. Napisali: „Temat konkursu wolno w tym roku zupełnie zlekceważyć. W dobie masowego sterowania ludźmi i powszechnego odrastania granic postanowiliśmy dać Wam iluzję, że sami o czymś decydujecie, i jesteśmy niezmiernie ciekawi, co z tą pozorną wolnością zrobicie”.

Nieprzekraczające 10 stron znormalizowanego maszynopisu, zapisane absolutnie dowolną czcionką teksty można było przesyłać do 30 czerwca 2020 pod adresem: konkurs@opowiadanie.org.  Nagrody zostaną wręczone w październiku. Pula nagród finansowych wynosi 3000 zł. Regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej www.opowiadania.org.